Steve Jobs Gibi Düşünmek

Steve Jobs hiç şüphesiz 21. yüzyıla damga vuran isimlerden biri. Kurduğu, kovulduğu ve tekrar geri dönüp şaha kaldırdığı Apple ise onun bu dünyaya kazıdığı bir marka. Başarılı kariyeri ise birçok kişiye ilham olacak şeylerle dolu.

Steve Jobs’ın uzun bir biyografisi var aslında, Walter Isaacson tarafından hazırlanan. Ancak bu biyografiye başlamadan evvel Jobs hakkında az biraz bir şeyler bilmek bu uzun biyografiyi anlamak için oldukça faydalı olacaktır.

Daniel Smith tarafından hazırlanan bu kitap oldukça sade ve yalın bir şekilde Jobs’ın hayatını özetliyor. Neler yaptı, nasıl yaptı, ne düşünerek yaptı hızlıca öğrenebilirsiniz bu kitapla.

Ayrıca Steve Jobs’ın farklı yönleri, farklı düşünceleri de ele alınmış. Bu aşamada etkilendiği insanlar, kitaplar ve müzik grupları da özet şeklinde açıklanmış.

Jobs hakkındaki benim çıkarımım ise, tipik bir Amerikan insanının temel felsefesi Jobs’ta da görülüyor. Ahiret inancı olmadığı için bu dünyaya bir şeyler kazımanın derdindeler. Jobs da bu dünyada kalıcı bir şeyler bırakabilmek için didinip durmuş, kitleleri arkasından sürüklemiş.

Bizde olsa, fani dünya der, gelip geçici der pek uğraşmayız. Uğraşmıyoruz da. Onlar üretiyor, biz kullanıyoruz.

Körü körüne dünyaya bağlanmadan, Jobs’un düşüncelerinden az biraz da olsa faydalanmak iyi olacaktır. En azından bir çaba gösterebiliriz değil mi?


STEVE JOBS GİBİ DÜŞÜNMEK

Yazar: Daniel Smith

Yayınevi: NTV Yayınları

ARKA KAPAK METNİ

En büyük çağdaş inovasyonculardan biri olan Steve Jobs bilişim ve müzik endüstrilerinde dönüşüm gerçekleştirerek bize çağdaş dünyanın en çok arzulanan teknolojilerini getirdi. Arkadaşı Steve Wozniak ile 1976’da Apple’ı kuran ve her zaman kötü durumlardan olabildiğince iyi sonuçlar çıkarmayı bilen Steve Jobs, 1985’te Apple’dan kovuluşunu CGI şirketi Pixar’ı satın almak için bir fırsat olarak kullandı. Sonra da 11 yıllık aranın ardından Apple’a dönüp orayı dünyanın en çok sevilen şirketlerinden birine dönüştürdü.

Bu başınabuyruk iş adamının görüşlerini ve itinayla bilenmiş becerilerini bir araya getiren bu kitap, Steve Jobs Gibi Düşünmek okuru Steve Jobs’dan ilham almaya ve dünyaya bir dâhinin gözlerinden bakmaya davet ediyor. Bu kitapta cesaret alacak çok şey var çünkü Jobs uyumsuzların ve isyankârların dünyayı değiştirmekten korkmayarak “insanlığı ileri götürdüğüne” inanan bir adamdı; hatalarına rağmen her zaman kendinden umulanı yapabilen cesur, cüretkâr bir iş adamıydı. Siz de Steve Jobs gibi düşünebilirsiniz.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıları da beğenebilirsiniz
Devamını Oku

Fatih – Harbiye

“Her beşerî kasırgayı takip eden sükût, bütün bu şeylerin ne kadar boş olduğunu ne iyi gösterir!” Bugün Fatih’in…
Devamını Oku

Küçük Prens

Küçük Prens… Çocukken bir defa okuduğum, üzerinden belki de 10 yıldan fazla zaman geçmiş harika kitap. O zamanlar…
Devamını Oku

Vitrinde Olmak

Vitrinde Olmak kitabı  ilk olarak kapak görseliyle dikkatimi çekmişti. Tabii Mustafa Kutlu’nun yeni bir kitabının yayınlanmış olmasının heyecanı…