Kişisel verilerin korunması günümüzde bilişim dünyasının en hassas mevzularından birisi haline geldi. Bu konuda birçok acı tecrübe ve cezai uygulama mevcut, zaman geçtikçe bunların sayısı da artacak. Kişisel veriler konusunda örnek bir olay:

Vatandaşın biri, havayolu taşımacılık şirketlerinden birinin sunmuş olduğu sadakat programını kullanıyor. Bu kişi kullanıcı adı ve parola bilgilerini değiştirmek üzere başvuru yapıyor. Ancak talepte bulunduğu veri sorumlusu arkalı önlü kimlik görüntüsünü iletmesi halinde talebinin yerine getirileceğini söylüyor.

Vatandaş o sırada bilet bilgilerine erişmek için kimlik görüntüsünü elektronik olarak iletiyor, ancak daha sonra veri sorumlusundan kimlik görüntülerinin silinmesi ve kişisel verileri üçüncü kişilere aktarıldıysa, verilerin aktarılan üçüncü kişilerin kayıtlarından da silinmesi talebinde bulunuyor.

Kişisel verilerinin sistemlerinde tutulmadığı ve üçüncü kişilerle paylaşılmadığı yanıtını alan vatandaş Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na başvuruyor ve yapılan incelemeler sonucunda şirkete 100.000 TL idari para cezası uygulanmasına ve veri sorumluların mevzuata uygun şekilde hareket etmeleri için bilgilendirilmelerine karar veriliyor.

Kararın detaylarına kvkk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Kişisel verilere dair detaylı bilgiyi 100 Soruda Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kitapçığından edinebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Muhammed Murat Tutar

İstanbul'da yaşıyorum. İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunuyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi'nde Mühendislik Yönetimi bölümünde tezli yüksek lisans yapıyorum. Üsküdar Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğünde Sistem ve Ağ Yönetimi biriminde çalışıyorum. Uluslararası Genç Derneği üyesiyim. GENÇ Dergisi ve OKUR Dergisi'nde yazarlık yapıyorum.

Tüm Yazıları Göster