Buzullar Arasında Bir Kış

Jules Verne’ün bütün eserleri beni alıp başka dünyalara götürür. Çocukken kitapçıdan ilk isteyerek seçtiğim ve annemin bana aldığı kitap Denizler Altında Yirmi Bin Fersah kitabıydı, yani okuma serüvenim Jules Verne ile başladı.

Buzullar Arasında Bir Kış kitabı hacim olarak çok küçük olsa da (sadece 89 sayfa) muhteva olarak adeta bir roman tadında. Kuzey Kutup Kuşağı’nın dondurucu soğuklarında geçen hikaye, Korkusuz Kız isimli uskunanın çıktığı yolculuktan geri dönüşüyle başlıyor. Ancak uskuna geri dönse de, oğlunun dönüşünü dört gözle bekleyen Kaptan Jean Cornbutte ve nişanlısına hasret Marie umduklarını bulamıyorlar. Zira Kaptan Jean Cornbutte maalesef buzullar arasında kayboluyor ve geri dönemiyor.

Kitap boyunca Kaptan Jean Cornbutte ve Marie başta olmak üzere Korkusuz Kız uskunasının tayfası kaybolan Kaptan Louis ve ekibini bulmak için gayret sarf ediyorlar. Ama gerek kuzeyin soğuğu ve denizin donması gibi iklim şartları, gerekse gemideki tayfalardan kimilerinin art niyetli emelleri kurtarma operasyonunu mahvediyor.

Bir solukta okuduğum ve kitabı eline alıp Bismillah diyen herkesin nefessiz okuyacağını iddia ettiğim Buzullar Arasında Bir Kış kitabının sonunda neler olduğunu merak ettiyseniz, buyrun bir an evvel okuyun. Pişman olmayacaksınız.


BUZULLAR ARASINDA BİR KIŞ

Yazar: Jules Verne

Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Web Sitesi: iskultur.com.tr

ARKA KAPAK METNİ

1855 yılında ilk kez Musée des familles dergisinde yayımlanan Buzullar Arasında Bir Kış, okuru Dunkerque’ten dondurucu Grönland’a uzanan, aşk ve dostluk uğruna girişilen heyecan ve gerilim dolu bir maceraya davet ediyor. Bu kısa ama çarpıcı öyküde, büyük macera romanlarının barındırabileceği bütün unsurlar mevcuttur: Çetin bir deniz yolculuğu, zorlu bir arama kurtarma girişimi, düşman bir çevrede, son derece elverişsiz koşullarda hayatta kalma mücadelesi, gemide isyan… Kaptan Louis Cornbutte, Korkusuz Kız adlı gemiyle çıktığı sefer sırasında, tehlike sinyallerini aldığı bir uskunanın yardımına koşmak üzere iki tayfasıyla birlikte filikayla denize açılmış ve geri dönmemiştir. Korkusuz Kız’ı seferine başladığı Dunkerque’e ikinci kaptanı geri getirir. Louis’nin öldüğüne inanmayan ve kendisi de denizci olan babası Jean Cornbutte, mürettebatı toplayarak oğlunu aramak üzere yeniden denize açılır.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıları da beğenebilirsiniz
Devamını Oku

Mavi Kuş

Mustafa Kutlu`yu ilk olarak 14 yaşımda iken okumuştum. Türkçe dersinde “Rüzgarlı Pazar” isimli kitabını işlemiştik. İlginç bir üslup…
Devamını Oku

Hesap Günü

Sabah namazına kalkıyor musun? – Bazen. – E, o zaman bunu beceremeyen birinin dini konularda ahkâm kesmesi yakışık…
Devamını Oku

Küçük Prens

Küçük Prens… Çocukken bir defa okuduğum, üzerinden belki de 10 yıldan fazla zaman geçmiş harika kitap. O zamanlar…
Devamını Oku

Ortadaki Adam

Ortadaki Adam kitabı, 1970 yılında Hareket Yayınları tarafından basılan, daha sonra bir defa da Dergâh Yayınları tarafından basılan,…
Devamını Oku

Rüzgarlı Pazar

“Bu rüzgar neyin nesi? – Samyeli, Sam! – Kim lan bu Sam?” Yıl 2005 … Ortaokul ikinci sınıftayken…
Devamını Oku

Dönüşüm

Bir hafta sonu iki güzide insan, Mehmet Emin ve Cantürk ile kitapçıya gittik. Felsefe bölümünde kitapları  uzunca bir…