Büyük Olayların Kısa Tarihi

“Artık zaman hızla akıyor. Gündelik yaşamın değişme hızı tarihe bakışımızı da etkiliyor. Daha birkaç gün önce, belki de canlı tanığı olduğumuz önemli bir olay birkaç hafta içinde unutulup gidiyor; yerini yeni olaylara, yeni tartışmalara, yeni yaşamlara bırakıyor. Bildiğimizi sandığımız hatta tanıklık ettiğimiz pek çok olayı hatırlamakta bile güçlük çekiyoruz. Zamanın silip götürdüğü şey sadece tarih olmuyor; hafızamız da uçup gidiyor. Geçmişe dayalı ilhamımız da arada kayboluyor. Geriye hiçbir şey kalmıyor.”

Prof. Dr. Tufan Gündüz “Büyük Olayların Kısa Tarihi” kitabının önsözüne bu cümlelerle başlıyor. Ahir zamanı yaşadığımız şu günlerde herkes de bu durumdan şikayet ediyor: Zaman çok hızlı akıp gidiyor.

Zamanın akışına müdahele edemiyoruz. İnsan olarak en güçsüz kaldığımız nokta bence ölümden sonra zamandır. Zamanı durdurmak, ileriye almak, geriye döndürmek, eğip bükmek kim bilir kaç yüzyıldır insanların hayallerini süslüyor. En büyük hayal ise zamanı durdurup ölümsüz olmak değil mi?

Zamanı parçalara ayırdığımız takvim yapraklarında bir yıl eskiden 365 gün, 1 gün 24 saat, 1 saat 60 dakika ve 1 dakika 60 saniyeydi. Şimdi yıllar günlere, günler saatlere, saatler dakikalara ve o da saniyelere tekabül eder hâle geldi. Hiçbir şeye vakti yetmeyen ama her şeyi başarmaya çalışan bir nesil olma yolunda ışık hızında ilerliyoruz. Yaşanmışlıklar bile sadece bir anlık yaşanır oldu, tabii buna yaşamak denirse…

Eskiden kırkı çıkmak diye bir deyim vardı hayatımızda mesela. Şimdi 40 gün değil 4 gün geçmeden her şey unutuluyor. Bireysel çevremizde yaşadıklarımızı unuttuğumuz kadar toplumsal olarak yaşadıklarımızı da unutuyoruz. “Unutursak kalbimiz kurusun” diyoruz ama neyi unutmayacaktık acaba?

Aliya’nın söylediği gibi, “Affedip affetmemek sizin elinizde. Fakat sakın unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır!”

“Büyük Olayların Kısa Tarihi” kitabı unuttuklarımızı hatırlamak için çok güzel bir kaynak. Hocalı’dan Srebrenica’ya, Hicaz Demiryolu’nun inşasından Türkçe Ezan’a kadar yakın tarihimizde ve yakın coğrafyamızda yaşanan önemli hadiselerin bir derlemesi yapılmış kitapta. Her hadise için birkaç sayfalık açıklama yapılırken çalışma görsellerle zenginleştirilmiş. Kitabı şöyle bir bakmak niyetiyle açtıysam da bırakamadım, tek oturuşta tamamını okudum. Okuduğum olayların bir kısmını bir yerlerden duymuş, okumuş olmakla birlikte çoğu olayın detaylarından hiç haberim yoktu. (Kitapta geçen tüm olayların sıralı listesi bu yazının sonunda bulunmaktadır.)

Özellikle Türkiye’nin siyasi ve ekonomik anlamda zorlandığı sıkıntılı dönemlerde ülkemizin yabancı ülkelerce nasıl zor durumda bırakıldığı ve boyun eğdirildiği dikkatimi çekti. Bugünkü duruşumuz için elfü elfi hamdolsun.

Kitapta dikkatimi çeken hususlar, altını çizdiğim bazı cümleler şu şekilde:


BÜYÜK OLAYLARIN KISA TARİHİ

Yazar: Prof. Dr. Tufan Gündüz

Yayınevi: Yeditepe Yayınevi

Web Sitesi: yeditepeyayinevi.com

ARKA KAPAK METNİ

1 Mayıs 1977, 5 Nisan Kararları, 6-7 Eylül Olayları, 6 Gün Savaşları, 11 Eylül, 12 Eylül Darbesi, 12 Mart Muhtırası, 24 Ocak Kararları, 28 Şubat, 150’liklerin Sürgünü, 1957 Suriye Krizi, 1958 Berlin Buhranı, Adnan Menderes’in Uçağı Düştü, Anadolu Parsı, Bab-ı Ali Baskını, Bağdat Paktı, Batı Trakya Türk Devleti, Boğazlıyan Kaymakamı Mehmet Kemal Bey’in İdamı, Bozkurt-Lotus Davası, Cengiz Topel Olayı, D8 (Developed 8 Country), Dörtlerin Dönüşü, Dörtlü Takrir, Ecevit-İnönü Mücadelesi, Ekrem König Davası, Enver Paşa’nın Ölümü, EOKA Olayı, Gece Yarısı Ekspresi, Haşhaş Krizi, Hatay’ın Bağımsızlığı, Hicaz Demiryolu, Hocalı Katliamı, İndependenta Faciası, İran-Irak Savaşı, İran İslam Devrimi, İsrail Devleti’nin Kuruluşu, Kâbe Baskını, Kırım Türklerinin Sürgünü, Kitapçık Krizi, Kore Savaşı, Kosova’da Nato Harekâtı, Körfez Savaşı, Kuzey Yıldızı, Küba Krizi, Madımak Olayı, Marshall Yardımı, MC İktidarı Devrildi (Güneş Motel Olayı), Mısır’da İhvan Hareketi, Missouri Zırhlısının Türkiye Ziyareti, Naim Süleymanoğlu’nun Türkiye’ye Kaçışı, Nihat Erim Suikastı, Orly Katliamı, Özal Suikasti, Özgürlük Heykeli, Papa Suikasti, Refah Vapuru Faciası, Sadabad Paktı, Saddam’ın Devrilmesi ve Irak, Sovyetlerin Afganistan’ı İşgali, Srebrenica Katliamı, Struma Faciası, Sultan Galiyev, Suriye’de Hafız Esad Darbesi, Süveyş Krizi, Talat Paşa’nın Öldürülmesi, Türkçe Ezan, Türkiye Komünist Fırkası ve Mustafa Suphi, Türkiye’ye Silah Ambargosu, U-2 Olayı, Üsküdar Vapuru Faciası, Vecihi Hürkuş, Vietnam Savaşı…

Tarihimizin dönüm noktalarının anlatıldığı bu kitapta merak ettiğiniz birçok sorunun cevabını bulabileceksiniz.


Not: Bu yazı OKUR Dergisi’nin 1. sayısında (Mart-Nisan-Mayıs 2017) yayımlanmıştır.

Exit mobile version